הדי לאמאר: היא היתה ׳האישה היפה בתבל׳ וגם הממציאה של הבלוטות׳

״היופי שלי היה במידה רבה הקללה שלי, הוא יצר חוצץ ביני ובין אנשים אחרים, וגרם לאנשים להסתכל עלי רק בדרך אחת״. ככה אמרה הדי למאר, אחת הנשים המופלאות של המאה ה-20 ואחת מהכוכבות של הוליווד בתקופת הזהב.

למאר כונתה לא אחת 'האישה הכי יפה בעולם', וכיכבה בעשרות סרטים שוברי קופות משנות השלושים ועד שנות החמישים באירופה ובהוליווד, אךהיא היתה הרבה יותר מזה, וכולנו קיבלנו תזכורת לעד כמה פורצת דרך היא היתה בזמן משבר הקורונה: בזכותה יש לנו היום את הטכנולוגיות של הוויפי והבלוטות׳. למרות שלא למדה מדעים או הנדסה באופן מסודר, היא היתה גם ממציאה שרשמה על שמה (יחד עם חברה המלחין והממציא ג'ורג' אנטהיל) פטנט שאפשר את פיתוח הטכנולוגיות החשובות האלו. 

Hedy Lamarr in The Heavenly Body 1944

היא נולדה באוסטריה למשפחה יהודית ב- ב- 1914, אך אמה, כמו יהודים רבים בגרמניה ואוסטריה באותה התקופה, התנצרה, ולמאר גודלה כקתולית. בגיל 18 למאר התחתנה עם פרדריך מנדל, אחד מהעשירים המדופלמים של אוסטריה, שהיה בן 33 באותו הזמן. השורשים היהודיים של מנדל לא הפריעו לו להיות אחד מסוחרי הנשק הגדולים באירופה – שמכר נשק למוסוליני ולשני הצדדים במלחמת האזרחים בספרד. כך מצאה עצמה למאר במסיבות עם סוחרי הנשק, מפקדי הצבא והמדינאים הכי גדולים ומושמצים באירופה של אותה התקופה. היא אירחה את האנשים בביתה – האזינה לשיחות וצברה ידע עצום על מערכות צבאיות ונשק.

במקביל היא החלה לככב על הבמות באירופה, ובשנת 1933 לוהקה לסרט 'אקסטזי', שנחשב לפורץ דרך ושערורייתי במיוחד בתולדות הקולנוע: הוא הסרט הראשון שהעז להראות אורגזמה נשית (על ידי התמקדות בפניה של למאר) ואף היה לסרט המסחרי הראשון שהעז להראות ערום נשי. לימים טענה למאר שהיא הוטעתה ולא הסכימה לככב בעירום, ושסצינת העירום הקצרה הושגה במרמה על ידי כך שהבמאי רכש מצלמות מיוחדות.

בעלה התגלה במהרה ככוחני, שתלטן וקנאי, והוא התעקש שלמאר תוותר על הקריירה שלה. ב-1937 היא ברחה ממנדל ומאוסטריה לפריז, התגלתה על ידי אחד מבעלי הסטודיו MGM, הוחתמה על ידיו ונשלחה מיד להוליווד. שם היא הפכה מהר מאוד לאחת הכוכבות הגדולות וכיכבה בעשרות סרטים שוברי קופות כגון 'שמשון ודלילה', 'אלג'יר' ועוד.

אבל למאר לא היתה רק פנים יפות. היא היתה גם מוח מבריק וממציאה פעילה במיוחד. היא רשמה על שמה כמה פטנטים, כולל משקה סודה מיוחד (שלא נחל הצלחה מרובה) וסייעה לטייקון הטיסה הווארד היוז לשפר את המטוסים שלו.

t hedy lamar documentary clip

אבל את ההמצאה החשובה ביותר שלה המציאה יחד עם המלחין והממציא ג'ורג' אנטהיל (שגם הוא ברח מאירופה) , שאמר פעם על הקשר איתה 'אף פעם לא הרגשתי שאני מדבר עם כוכבת קולנוע, אלא עם ממציאה-שותפה. כשמדברים עם מוח זהה על טכנולוגיה, מגדר, גיל וניסיון נעלמים לחלוטין".

ב-1940 הצהירה למאר שהיא לא מרגישה בנוח להמשיך לחיות בתנאים הנינוחים של הוליווד ולהרוויח הרבה כסף, עם מה שקורה באירופה, ושהיא חייבת לסייע במאמצי המלחמה. היא ניצלה את הידע העצום שרכשה על מערכות נשק מבעלה הראשון, וב-1942 אנטהיל ולמאר רשמו יחד פטנט לפיתוח מערכת תקשורת צבאית, המאפשרת לעקוף את אמצעי הגילוי הרגילים. הצבא האמריקאי החליט שלא להשתמש תחילה בטכנלוגיה שלהם, אך היא אומצה לבסוף על ידו ב-1962, על רקע משבר הטילים בקובה. על בסיס השיטה שלהם, פותחו חלק ניכר מהשיפורים הגדולים ביותר בתקשורת של העשורים האחרונים – ובלי הפטנט שלהם, לא ניתן היה כיום להשתמש ב- WIFI או Bluetooth. 

4790 640

אך לעולם היה קשה לקבל שאחת הנשים היפות ביותר היא גם בעלת מוח מבריק, והיותה ממציאה חובבת התקבלה לרוב כבדיחה בהוליווד. למאר עצמה העידה שהיא בטוחה שההמצאות והפיתוחים שלה היו מתקבלים טוב יותר אם היו מוגשים על ידי משהו 'שלא נראה כמוני'. היופי, היא אמרה, יוצר מסיכה, גורם לאנשים להרגיש מרוחקים ממנה, ולצפות ממנה להיות תמיד הכוכבת הזוהרת. מצד שני, היא אמרה, "לא קשה להיות זוהרת. כל אישה יכולה להיות זוהרת. כל מה שאת צריכה זה לעמוד בלי לזוז ולהיראות טיפשה".

הדי לאמאר

אהבתם/ן? שתפו​

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

אולי תהנו גם מהסיפורים הבאים

כתיבת תגובה